Got 0 bytes response, method=default Response decode error Inauguracja Roku Katechetycznego w Katedrze

katedra

Inauguracja Roku Katechetycznego w Katedrze

IRK 8102Bp Adam Wodarczyk przewodniczył Eucharystii sprawowanej w katowickiej katedrze z okazji inauguracji roku katechetycznego. Wcześniej katecheci wysłuchali wykładu ks. dr. Michała Bordy, Dyrektora Wydziału Katechetycznego z diecezji sosnowieckiej. Słowo skierował do nich także abp Wiktor Skworc.

Eucharystia pod przewodnictwem katowickiego biskupa pomocniczego Adama Wodarczyka była centralnym punktem inauguracji roku katechetycznego, który miał miejsce w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wcześniej do katechetów wygłosił wykład ks. dr Michał Borda z Sosnowca.

- Katechizacja to nie praca zawodowa, lecz misja obejmująca całe życie, powołanie do służby w Kościele. Katecheta ma przekazywać to, co sam otrzymał od Boga - powiedział ks. Borda cytując list papieża Franciszka skierowany do katechetów, którzy spotkali się w lipcu w Buenos Aires.

Ks. Borda zauważył, że cały czas trwa nieustanny atak na katechezę. - Spotykamy się z tym, że nasze lekcje są przesuwane na pierwsze lub ostatnie godziny. Wielu dyrektorów wymaga, aby co roku wypełniać ankiety i formularze dopuszczające podręczniki - wspomniał. - Zdaża się, że katecheci są traktowani jako nauczyciele „drugiej kategorii”, jako, że niby byli by mniej wykształceni czy gorzej przygotowani do pracy z dziećmi i młodzieżą - dodał.

- Drodzy katechecu, pragniemy dla Was wypraszać światło i moc Bożego Ducha na niełatwe zadanie kształtowania serc i umysłów ludzi młodych, co jest możliwe i skuteczne nade wszystko dzięki świadectwu waszego chrześcijańskiego, szlachetnego życia - powiedział na wstępie Eucharystii ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

Swoje słowo skierował do katechetów także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który nie mógł być obecny na Mszy św. - Wasza obecność na Eucharystii jest manifestacją wiary w Jezusa Chrystusa (…). Swoim przykładem uczycie wierności katechizowanych - napisał do katechetów metropolita katowicki.

- To jest wielki cud i łaska, że tak wiele osób jest zaangażowanych w posługę wobec tych najmłodszych, wobec dzieci i młodzieży - powiedział do zebranych w katedrze bp Adam Wodarczyk.

Pomocniczy biskup katowicki podkreślił w homilii, że Maryja, która w tym roku w sposób szczególny jest czczona, a o której wspomina liturgia słowa jest najdoskonalszym wzorem do naśladowania dla wszystkich „sług Słowa”, którymi są katecheci. - PIerwsza rzecz, której uczy Maryja, to fakt, że musimy być uważnymi słuchaczami słowa Bożego - mówił hierarcha.

- Ewangelizator to ten, kto słucha słowa, jak Maryja i wyrusza w drogę. Ewangelizator to ten, kto budzi doświadczenie wiary - mówił bp Wodarczyk katechetom. - Głosicie po to, aby budzić żywe doświadczenie wiary w drugim człowieku - dodał.

W katowickiej katedrze zebrało się ponad pół tysiąca katechetów świeckich i zakonnych. Rozpoczynający pracę katechetyczną mieli okazję do publicznego złożenia wyznania wiary oraz odebrali misje kanoniczne. Pracownicy Wydziału Katechetycznego pożegnali także katechetów przechodzących na emeryturę.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media