Got 0 bytes response, method=default Response decode error 60-lecie kapłaństwa

60-lecie kapłaństwa

60L 7327W kaplicy Domu św. Józefa pod przewodnictwem abp. seniora Damiana Zimonia sprawowano Eucharystię z okazji 60 rocznicy święceń rocznika 1957.

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa swoje 60-lecie kapłaństwa przeżywali księża wyświęceni w 1957 roku. Wśród nich znajduje się abp senior Damian Zimoń - Dzisiaj każdy z nas ma ponad 80 lat. Jest za co Bogu dziękować – mówił abp senior Damian Zimoń podczas Mszy św.

- Byliśmy święceni w różnych terminach, nie wszyscy w jednym czasie – wspominał metropolita senior podczas homilii. – Ale dzisiaj jest za co dziękować. Chcemy się też dzisiaj pomodlić za zmarłych naszych kolegów, wyświęconych 60 lat temu – dodał.

- Zawsze mieliśmy kontakty z kolegami z Częstochowy i Krakowa. Razem studiowaliśmy – mówił abp Zimoń. Zwracając się do swoich rocznikowych kolegów mówił, że chce im serdecznie podziękować. – Kiedy zostałem biskupem katowickim, to trzeba też było wydać dekrety dla Was, moich kolegów, że pójdziecie na emeryturę. A wyście wszyscy to spokojnie przyjmowali. Nie miałem żadnych pretensji, żadnych próśb. Bóg wam zapłać – mówił.

- Z okazji waszego jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich, my kapłani oraz personel Domu św. Józefa składamy Wam z serca płynące gratulacje. Składamy Wam wyrazy wdzięczności i uznania. Dziękujemy Wam za wszystkie lata Waszej pracy duszpasterskiej oraz za wszelkie dobro, które wyświadczyliście. Dziękujemy Wam za Waszą modlitwę, za Waszą biskupią i kapłańską posługę – mówił w imieniu mieszkańców domu księży emerytów ks. Henryk Jonczyk.

Eucharystię razem z abp. seniorem sprawowali: ks. Józef Klemens, ks. Zdzisław Paszenda, którzy są mieszkańcami Domu św. Józefa. Byli także: ks. January Liberski, ks. Antoni Bartoszek, ks. Alojzy Binda, ks. Paweł Szolonek oraz inni domownicy katowickiego domu księży emerytów.

Obecnie na emeryturze przebywa 9 kapłanów, którzy przyjęli święcenia w 1957 roku. Wśród nich jest metropolita senior, abp Damian Zimoń. Cały czas kapłani są aktywni duszpastersko pomagając w parafiach archidiecezji katowickiej. Kilku z nich przebywa także poza granicami diecezji, gdzie także są nieocenioną pomocą duszpasterską.